Bodrum Yöresi Plajları

AKYARLAR BEACH, BODRUM

GUMBET PLAJI BODRUMDünyanın en önemli tatil yörelerinden biri haline gelmiş olan Bodrum yarımadasında kumsallar açısından pek çok seçenek mevcuttur.

Aşağıda en çok tercih edilen kumsallar ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Bu yerlere Bodrum otobüs terminalinden kalkan ve çok ucuz olan dolmuşlar ile kolayca ulaşabilirsiniz. 

GÜMBET : Bodrum’a sadece 3 km mesafede olan yarımadanın en ünlü koylarından bir tanesi. Sahildeki otellerin ve restoranların ortak olarak kullandığı plaj temiz ve ılık bir suya sahip. Buraya dolmuşla beş dakikada ulaşmak mümkün. Gümbet’in arkasındaki tepede, Saldırşah mevkiinde, Halikarnas Balıkçısı ile ünlenen Cevat Şakir Kabaağaçlı yatmaktadır.

SALMAKİS ( BARDAKÇI ): Tanrıların mesajlarını ulaştırma yetkisine sahip olan Hermes ile, aşk tanrıçası Afrodit’in oğlu olan Hermaphroditos, bugün çift cinsiyetin adı olarak, tarihten tıp diline geçmiştir. Kusursuz güzelliği ile ün salmış Hermaphroditos gölde su ile oynaşırken, su perisi Salmakis, ona vurulur. Aşkına cevap alamayan Salmakis, bütün tanrılara yakararak, ikisini bir beden yapmalarını ister, tanrılar bu isteği kabul ederek, Salmakis ve Hermaphroditosu tek vücut haline getirir ve çift cinsiyetin öyküsü de böylece vücut bulur. Bardakçı, adını Bodrum halkının 1970’lere kadar içme suyunu aldıkları pınardan almıştır. Yöre dilinde ‘bardak’ adı verilen bu testilerle su Bodrum’a taşınmıştır.Çevresinde, birçok dinlenme tesisi olan Bardakçı Koyu’nun plajı kumludur.

GUVERCINLIK PLAJI BODRUMGÜVERCİNLİK : Bodrum’a 25 km. uzaklıkta, yeşil ve mavinin iç içe geçtiği harika güzelliğe sahip bir koydur. Güvercinlik bu doğal ve doyumsuz güzelliği yanında, karşısında bulunan Salih Adası ile de ilgi çekmektedir.

TORBA : Bodrum’a 5 km. uzaklıkta yarımadanın kuzey ucunda bir köydür. Güllük körfezi içinde korunmuş bir koyda yer alır. Kumsaldakiler için bir çok dalgakıran sağlanmıştır ve sahilde bir kaç restoran bulunmaktadır. Çam ve zeytin ağaçlarının yeşilliği ile pırıl pırıl bir denizin kaynaştığı şirin ve hareketli bir koy olan Torba’dan Didim, Milet ve Priene’ye tekne turları yapılmaktadır.

GÖLKÖY :  Bodrum’un 13 km. kuzeyinde bulunan Gölköy, çam, mandalina ve palmiye ağaçlarının serin bir denizle birleştiği doğa harikası yörelerimizden biridir.

GÜNDOĞAN : İnsan elinin az değdiği, güzelliğini en doğal biçimiyle hala korumakta olan Gündoğan Koyu, Bodrum’a 18 km. uzaklıkta olup mandalina bahçeleri ile ünlüdür.

YALIKAVAK PLAJI BODRUMYALIKAVAK : Bodrum’a 18 km. uzaklıkta bulunan köy, yarımadanın kuzeybatısındadır. Yel değirmenleri, denizi, balığı ve narenciyesi ile ünlü olan Yalıkavak’ın bir diğer özelliği de en ünlü süngercilerin buradan çıkmasıdır.

GÜMÜŞLÜK : Burası sakin bir köydür ve yarımadadaki en eski yerleşimlerdendir. Köyün hemen altında uzanan Myndos antic kentini korumak amacı ile inşaat işleri sınırlandırıldığından Gümüşlük cazibesini hala korumaktadır. Myndos’ un bir kısmı su altında bulunmaktadır ve şnorkel dalışı ile izlenebilmektedir. Ayrıca burada “Tavşan Adası” denilen küçük bir ada vardır ve suyun içinden geçerek kolayca ulaşılabilir. Yerli halk burada tavşan yetiştirip daha pazarlarda satmaktadır. Güneşlenmek isteyenleri için köyün batısındaki kumsal çok idealdir ve köyün içinde de çok güzel balık lokantaları bulunmaktadır. Berrak denizi ve balığı ile ünlü olan Gümüşlük ayrıca flora yapısının zenginliği ile de dikkat çekicidir.

KADIKALESİ : Kadıkalesi : Berrak bir deniz ve narenciye bahçeleri ile çevrili olan Kadıkalesi, Bodrum’a 23 km. uzaklıkta olup adını Helenistik dönem mimarisinin örneklerinden olan kale kalıntısından almıştır.

TURGUT REİS : Adını ünlü Türk denizcisi Amiral Turgut Reis’ten alan kasaba Bodrum’dan sonra yarımadanın en kalabalık yerleşim merkezidir. Gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Turgut Reis mandalina bahçeleri ile ünlüdür.

AKYARLAR : Nefis bir kumsala ve pırıl pırıl bir denize sahip olan koy, Bodrum’a 13 km. uzaklıktadır. Antik adı Arhialla olan Akyarlar, sörf için son derece uygun koşullara sahip olması ile dikkat çekici olmaktadır.

KARAİNCİR : Bağla’nın batısında yer alan yer temiz denizi ve kumsalıyla ünlü.Ayrıca küçük restoranlarda ev yemekleri de yemek mümkün.Yazın esen poyraza karşı korunaklı olduğu için, teknelerin sığındığı bir koydur.500 metre uzunluğunda kumsalı vardır, yörenin en güzel plajıdır. Çevrede yararlanabileceğiniz küçük motel ve pansiyonlar,bahçelerinden fışkıran renk cümbüşüyle sizi karşılamaya hazırlanır.

BAĞLA :  Yarımadanın en güzel koy ve plajlarından birine sahip olan Bağla, kamp yapmaya oldukça elverişli olup Bodrum’a 14 km. uzaklıktadır.

ASPAT PLAJI, BODRUM

ASPAT :  Yöresel türkülerBİTEZ : Bodrum’a 10 km. uzaklıkta bulunan Bitez Gümbet’in tepesinin hemen ardından başlamaktadır ve taksi ile en çabuk şekilde ulaşılabilir. Ortakent ile benzer olarak köy deniz kenarından 2km kadar içeride yer alır. Bitez Gümbet’e oranla daha sakin bir plajdır ama pek çok kafe ve restorana da ev sahipliği yapar. Su sığdır ve çevresi korunaklıdır ayrıca rüzgar sörfü ve diğer su sporları için çok popüler bir yerdir. Bitez, köyle deniz arasındaki araziyi kaplayan mandalina bahçeleri ile maviyle yeşilin birleştiği en güzel köşelerden biridir.

KARAADA KOYU, BODRUM

KARAADA : Bodrum’a yaklaşık 6 km. mesafede bulunan Karaada, şifalı sıcak suyu ile ünlüdür. Doğal bir mağaradan çıkan bu suyun ve mağaradaki çamurun çeşitli rahatsızlıklar üzerinde etkisi olduğu söylenmektedir.de adı geçen Aspat’ın eski adı Aspartos’tur. Bağla’dan sonra deniz kıyısında yükselen bölgede, Klasik Çağ’dan günümüze dek gelen çeşitli uygarlıkların kalıntıları görülebilmektedir.

ORTAKENT : Mandalina bahçeleri ve ılık denizi ile ünlü olan Ortakent Bodrum’a 14 km. uzaklıkta olup Bodrum’daki köy yaşamını gözlemlemek için en uygun noktalardan biridir.

AKVARYUM (Ada Boğazı) : Suyun berraklığı nedeniyle Akvaryum adıyla adlandırılmaktadır. İç adanın açıklarında 30 m’ye kadar derinliği olan deniz tabanı çıplak gözle görülebilmektedir.

 BAĞLA : Bodrum’a yakın kumsalların kalabalık ve telaşından uzaklaşmak için en iyi fırsatlardan birini sunmaktadır. Kumsal evi, en iyi sahil restoranlarından biridir ve çok güzel Türk yemekleri sunmaktadır. Kumsalın biraz yukarısındaki su pınarıyla da Bağla biraz kendi kendilerine zaman geçirmek isteyenler için ideal bir seçimdir.

Güzel video için Polina Chursanova ‘ya teşekkürler 🙂