Marmaris Yöresi Plajları

TURUNC PLAJI MarmarisCENNET ADASI : Marmaris’e 30 dakikalık bir yolculuk ile ulaşılabilen ada, aslında bir yarımada olup tamamen ormanlarla kaplıdır. Pansiyon ve lokanta gibi hizmet birimlerinin mevcut olduğu Cennet Adası sezon boyu tur teknelerinin uğrak yeri olup yüzme ve eğlence için elverişli bir bölgedir.

FOSFORLU MAĞARA : Turunç ve Kumlubük’e tur teknelerinin uğrak yeri olan bu doğal mağara, akvaryumu andıran yeşil ve turkuvaz renkli sularda yüzme imkanı sağlamaktadır.

İÇMELER : Marmaris’in ünlü semti İçmeler, plajıyla kalpleri fethediyor. Fazla uzun sayılmayacak bir kumsal şeridi bulunan İçmeler de tatil olanakları ve çeşitli tesisleriyle tercih nedeni. Marmaris merkezden dolmuşla on dakikada ulaşabilirsiniz. Dalgıçlık, su kayağı gibi sporlarla ilgileniyorsanız, İçmeler sizi hemen çekecektir. Marmaris’in içine göre daha sakin ve tehna bir yerdir.İçmeler yeme,içme ve eğlenmek içinde alternatifleri bol bir yerdir. İlçeye 10 km. uzaklıkta bulunan İçmeler, turistik tesisleri, plajı ve eğlence yerleri ile sayılı turistik beldelerimizden biri olmasının yanında hazım sistemine iyi gelen içme suyu ile de dikkat çekmektedir.

TURUNÇ : Turunç eski adıyla “Loryma Yarımadası” şimdiki adıyla “Bozburun Yarımadası”Marmaris’e otobüs yada tekneyle sadece 30 dakika mesafededir. Çam ağaçlarıyla kaplı dağların civarında bulunan Turunç’un doğal güzelliği sizi şaşkına çevirir. Turunç’ta deniz sabahın ilk ışıklarıyla ışıl ışıl parıldar. Turunç Koyu Ege denizinin en güzel koylarındandır. Dört yıldızlı otellerden pansiyonlara kadar her katagoride hizmet veren tesislere sahip bu belde mavi yolculuğunda vazgeçilmez mekanlardan biridir.

Güzel koyların yemyeşil ormanların ve dağ köylerinin aralarında geçmiş uygarlıklardan izler bulunmaktadır. Bunların içinde en büyük olanı antik “Amos”kenti harabeleridir.Turunç ileriye dönük hedefleri ve kampanyaları nedeniyle yurt dışında bilinmekte olup ,Mavi Bayrak ile ödüllendirilmiştir.Mavi Bayrak Avrupa Çevre Eğitimi Vakfı tarafından verilen bir ödüldür.

DALYAN PLAJI Marmaris : Şifalı kaplıca suları ve çamur banyolarıyla meşhur olan Dalyan, İztuzu plajı ilede Egenin vazgeçilmezleri arasına giriyor. Birtarafı tatlı su, diğer tarafı Akdeniz olan bu kumsal Carettalarında yumurtlama yerlerinden biridir. Altın rengi kumlarıyla vazgeçilmez olan plaj, aynı zamanda yatçılar içinde uğrak yeridir

KUMLUBÜK : Turunç’tan 6 km’lik bir yolla ulaşılan Kumlubük’e Marmaris’ten deniz yolu ile de ulaşabilmek mümkündür. Yeşil ile mavinin iç içe girdiği yöre, temiz denizi ve harika kumu ile bölgenin en gözde plajlarından biridir.

ÇİFTLİK : Deniz yolu ile 2 saatlik bir yolculukla gidilebilen Çiftlik köyüne ayrıca Bakır köyü üzerinden de ulaşabilmek mümkündür. İri kumlu plajı ve çardak lokantaları ile bilhassa yatçıların konaklamak için seçtikleri bir koydur. Koyun içinde küçük bir adası bulunan köy, jeep türü araçlar ile safari turu yapanlar tarafından da tercih edilmektedir.

BOZBURUN : Marmaris’in 50 km. Batısında kalan köy otobüslerin mutlaka mola verdikleri, çam, çiçek ve kekik balı ile ünlü bir köyümüzdür. Ülkemizin abide ağaçlarından birisi olan yaklaşık 1000 yıllık ulu bir ağaç bulunmaktadır.Köyde, 26 Ekim-28 Ekim tarihleri arasında Uluslararası Bozburun Gulet Festivali kutlanmaktadır.

GÜNNÜCEK : Marmaris’e 2 km. uzaklıkta bulunan Günnücek’te dünyada eşi çok az görülen günlük (Liquidamber orientalis) ormanı bulunmaktadır. Bu ağaçlardan elde edilen sığla yağı ilaç ve parfümeri sanayinde kullanılmaktadır.

YALANCI BOĞAZ : İlçeye 8 km. uzaklıkta bulunan bu kara parçası, bir gemi kaptanının fırtınalı bir havada burayı körfeze açılan boğaz zannedip gemisini karaya oturtmasından sonra “Yalancı Boğaz” adını almıştır. Ağaç yapımı Gulet tersanelerinin bulunduğu bu yöre mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.